Zaščita najranljivejših s pravočasnim cepljenjem proti oslovskemu kašlju
Pertusis, splošno znan kot oslovski kašelj, je bakterijska bolezen dihal, ki se zlahka širi, zlasti prek kapljic, ki nastanejo s kašljanjem ali kihanjem. Čeprav so najhujše oblike kašlja pri dojenčkih, gre za bolezen, s katero se je mogoče okužiti pri kateri koli starosti. Več evropskih držav je poročalo o povečanju števila primerov oslovskega kašlja v primerjavi z obdobjem pandemije. Najboljši način za preprečevanje kašlja je, da upoštevamo priporočena cepljenja proti njemu.
Cepite se: zaščitite sebe in druge
Cepljenje med nosečnostjo in pravočasno dajanje prvega odmerka cepiva, ki vsebuje oslovski kašelj, dojenčkom sta se izkazala za učinkovita pri zaščiti novorojenčkov. Cepivo proti oslovskemu kašlju se običajno daje v kombinaciji s cepivi za davico in tetanus (in pogosto v kombinaciji z drugimi cepivi).
Primarni cikel dveh ali treh odmerkov cepiva se običajno daje pri starosti od dveh do dvanajst mesecev. Tretji/četrti odmerek se priporoča pri starosti 11–24 mesecev, nadaljnji odmerek pri starosti od treh do šestih let v skladu z nacionalnimi shemami cepljenja v EU/EGP. Nekatere države priporočajo tudi poživitvene odmerke med puberteto in odraslostjo.
Za več informacij se obrnite na svojega zdravstvenega delavca.
Boj proti napačnim informacijam in dezinformacijam
Za odgovore na morebitna vprašanja v zvezi s cepljenjem je najprimernejši izvajalec zdravstvene dejavnosti vašega otroka.
Cepljenje proti oslovskemu kašlju zagotavlja dobro zaščito pred hudo boleznijo in smrtjo. Preden se katero koli cepivo odobri za uporabo v Evropi, mora prestati strog preskus varnosti in dokazati, da koristi odtehtajo vsako morebitno tveganje.