Ochrona osób szczególnie wrażliwych przez terminowe szczepienia przeciwko krztuścowi
Krztusiec, potocznie zwany kokluszem, jest bakteryjną chorobą dróg oddechowych, która łatwo się rozprzestrzenia, zwłaszcza drogą kropelkową w wyniku kaszlu lub kichania. Najgroźniejsze formy kokluszu występują u niemowląt, ale można się nim zarazić w każdym wieku. Kilka państw europejskich zgłosiło wzrost liczby zachorowań na krztusiec w porównaniu z okresem pandemii. Najlepszym sposobem zapobiegania krztuścowi jest szczepienie przeciw niemu według zalecanego kalendarza szczepień.
Zaszczep się, by chronić siebie i innych
Szczepienia w okresie ciąży i terminowe podawanie pierwszej dawki szczepionki przeciw krztuścowi u niemowląt okazały się skuteczne w ochronie noworodków. Szczepionka na krztusiec jest zazwyczaj skojarzona ze szczepionkami na błonicę i tężec (często też z innymi szczepionkami).
Pierwszą serię dwóch lub trzech dawek szczepionki zazwyczaj podaje się w wieku od dwóch do dwunastu miesięcy. W krajowych kalendarzach szczepień w UE/EOG trzecią/czwartą dawkę zaleca się podać w wieku 11–24 miesięcy, a kolejną w wieku od trzech do sześciu lat. Niektóre kraje zalecają również dawki przypominające w okresie dojrzewania i u dorosłych.
Aby dowiedzieć się więcej, skontaktuj się z pracownikiem służby zdrowia.
Walka z informacjami wprowadzającymi w błąd i dezinformacją
Lekarz Twojego dziecka najlepiej odpowie na wszelkie pytania dotyczące szczepień.
Szczepienie na krztusiec zapewnia dobrą ochronę przed poważną chorobą i śmiercią. Pamiętaj, że zanim jakakolwiek szczepionka zostanie zatwierdzona do stosowania w Europie, przechodzi rygorystyczne testy bezpieczeństwa i trzeba wykazać, że korzyści z jej stosowania przeważają nad wszelkimi potencjalnymi zagrożeniami.